O aplikaci

Webová aplikace Obědář vznikla jako pomůcka pro rozhodování kam v Praze 6 Dejvicích vyrazit na oběd. Jelikož se jedná v řadě ohledů o velmi jednoduchou aplikaci, zkoušíme si na ní nové postupy a bylo by škoda ji nevyužít i pro jejich demonstraci. V následujících odstavcích jsme se proto rozhodli alespoň zjednodušeně ukázat, jak na aplikaci nahlížejí různí aktéři:

Jak vidí aplikaci uživatel?

Pro uživatele je důležité, že se dozví, jaké menu mají restaurace v jeho okolí. Použité postupy, technologie i infrastruktura jsou mu skryty a věšinou jej nezajímají.

Jak to vidí uživatel

Jak vývojář přidá novou funkcionalitu?

Vývojář se musí orientovat v použitých technologiích a v aplikaci jako takové, musí umět používat VCS git. Další požadavky se na něj však nekladou. O postupu nasazení nové verze nejpíš nebude mít žádnou představu.

Jak to vidí vývojář

Jak to vidí sysadmin?

Sysadmin je mírně řečeno zděšen. Postupy jsou odlišné od těch standardních, na které je zvyklý. Aby se do provozu nasadila jednoduchá aplikace, musí se provést řada kroků a musí spolu spolupracovat celá řada zařízení. Je nutná automatická konfigurace. Bohužel řada zařízení automatickou konfiguraci nepodporuje a je nutné hledat nové postupy a nástroje. Nakonec se to ale podaří!

Jak to vidí sysadmin

Jak to vidí architekt?

Architekt musí vidět systém jako celek. To se na jeden obrázek nevejde. Proto na tom dalším je jen postup, co všechno se musí stát, aby se nasadila nová verze aplikace.

Jak to vidí architekt - nasazení nové verze aplikace

Použité technologie

Aplikace využívá celou řadu technologií, pro představu uvádíme alespoň stručný seznam: